Egészségsport fókuszú funkcionális edzés
Én alapvetően az erősportok felől közelítem meg az egészséges, jól mozgás képességét. És olyan edző vagyok, aki elsősorban jól mozogni tanítja meg tanítványait, mert ezt tartom a hosszú, egészséges élet egyik kulcsának, és ez az alapja az egészségsportnak és a funkcionális edzésnek is.
Szerintem az egyik leghasznosabb dolog, amit tehetünk az edzés világában, ha konkrét edzésterveket követünk. Jómagam több, mint 20 éve teszem ezt.
Tegyük fel magunknak a kérdést: Szakácsok vagyunk vagy séfek?
“Vannak, akik remekül főznek, másoknak szakácskönyvekre és receptekre van szükségük. Vannak, akik írják a szakácskönyveket, vannak, akik olvassák. Még az éttermekben is vannak a szakácsok meg a séfek. A szakácsok recept alapján főznek, amelyet a séfek találnak ki.”
Szakács vagy, vagy séf?
Ha az első programodat készíted saját magadnak vagy a csapatodnak, akkor szakács vagy. Találj egy jó receptet, amely megfelel az igényeidnek, és kövesd pontosan! A receptben minden hozzávalónak megvan a maga szerepe.
“Kezdőként ne félj másolni! Sőt, arra bátorítalak, hogy inkább másolj, mint keverj.” – Michael Boyle
Alapvető emberi mozgásminták
Az egészségsport fókuszú funkcionális edzésben mindig egy olyan mozgáspiramis szerint dolgozunk, ahol a piramis alapját a gyermekkori „primitív” minták adják. Erre építjük az alapvető emberi mozgásmintákat, olyanokat, mint a guggolás, csípőzsanér, tolás, húzás és cipelés. Miközben ezeket a mozgáskompetenciákat kialakítjuk, párhuzamosan a biomotoros képességeket is kiegyensúlyozottan fejlesztjük.
Fontos, hogy mindig mozgáskompetenciára építünk fizikai kapacitást és kevés kivételtől eltekintve mozgásláncokat edzünk.
"Ízületről ízületre" edzéskoncepció
Ha egyszerűen akarok fogalmazni, akkor kiegyensúlyozottan eddzük a stabilitást és a mobilitást is. De ahhoz, hogy jobban megérthessük, hogy ez mit is jelent, legalább vázlatosan beszélnem kell M. Boyle és G. Cook, “ízületről ízületre” edzéskoncepciójáról.
Ez a koncepció (ami nem mellékesen megváltoztatta az egész világ, edzésről alkotott felfogását), a testre, mint ízületek halmazára tekint, ahol minden ízületnek vagy ízületsornak van egy fő funkciója. Ez a Stabilitás vagy a Mobilitás.
Ráadásul az ízületek funkciója, ahogy az ízületek követik egymást, úgy váltakoznak mobilitás és stabilitás alapján.
A boka mobil (szagittális síkban),térd stabil, csípő mobil, ágyéki gerincszakasz stabil, háti gerincszakasz mobil, lapocka stabil, váll (glenohumerális ízület) mobil.
Ezek alapján ugye azt láthatjuk, hogy minden ízületnek különböző edzésigénye van. Olyan mozdulatokat vagy mozgásokat kell létrehoznunk, amelyek közben az ízületeket az igényüknek megfelelően használjuk, a megfelelő funkciójukat erősítjük.
Funkcionális edzés
Viszont amikor az ízületek nem megfelelően működnek vagy olyan “nemmozgásokat” (gyakorlatokat, pl. gépekkel) végzünk, amik az ízület(ek) ellentétes funkcióját erősítik, olyankor problémák léphetnek fel. Amikor egy ízülettel probléma van, az az alatta vagy felette lévő ízületnél fog fájdalom formájában megmutatkozni.
Ezért „ a funkcionális edzés leginkább olyan mozgásokkal jellemezhető, amelyek végzése közben a lábak érintkeznek a talajjal, és – néhány kivétellel – gépek segítsége nélkül történnek.” – Michael Boyle
Amikor egy ízületet “rendbe szeretnénk tenni” a jól mozgás gyógyító erejével, gondoljunk például egy nagyon gyakori igényre, a váll mobilizálására, azt csak úgy tudjuk megvalósítani, ha közben az alatta és felette lévő ízületeket a helyes funkciójukban használjuk és erősítjük meg, vagyis lapocka stabilizálással.
Tehát például a váll mobilizálást csak úgy lehet és érdemes megtenni, ha közben a lapockát stabilizáljuk!
Mert ha a lapocka mozog, akkor egyrészt a váll és a gerinc hátiszakasza nem, vagy kevésbé fog, másrészt pedig, ennek következményeként a rekeszizom – medencefenék neutrális pozíciója is borulni fog, amitől létrejön a “nyitott olló szindróma”, energia szivárgás keletkezik és statikailag “összeomlik” az egész rendszer.
Szóval még egyszer. Azt látjuk, hogy ha a váll, nem mozog eléggé, akkor a lapocka fog, vagy, ha a lapocka mozog, akkor a váll és/vagy a háti gerincszakasz nem fog, aminek következményeként borul a rekeszizom pozíciója és a medence is elbillenhet, de közben a váll diszfunkciója miatt a bicepsz, tricepsz, könyök, alkar, kézfejek funkciói is borulhatnak, de akár visszafelé is okozhatnak ezek problémát. Ha a medence elbillen az a csípőben okozhat mobilitási vagy akár stabilitási problémát is, ami felfelé hathat a gerinc ágyéki szakaszára rosszul, mert ha a csípő nem mozog vagy gyenge, akkor a gerinc fog, illetve lefelé a csípőhajlítókra (pl. csípőizom gyengül), csípőnyújtókra (farizom elgyengül, combhajlítók megrövidülnek), és a térdstabilitásra, ami pedig a bokamobilitást ronthatja, de természetesen mindez a mechanizmus oda – vissza működik.
Amit nekünk ebből a hihetetlenül összetett rendszerből látnunk kell, hogy minden mindennel összefüggésben van. Minden mindenre hat és visszahat. Ráadásul, ha ezt a szemléletű funkcionális anatómiát megértjük, be kell látnunk, hogy a kérdéseinkre a legteljesebb választ a funkcionális edzés fogja megadni.
Ugye, hogy milyen lenyűgöző a funkcionális anatómia? És az egészségsport fókuszú funkcionális edzés.
Amit az Egészségsport fókuszú funkcionális edzés – Online coaching tartalmaz
- Online motivációs interjú
- Edzésprogramozás
Az online coaching menüpontban leírtak szerintem 4-6 hetes edzéstervek - Folyamatos konzultáció
Állandó (0-24) messengeres és/vagy e-mailes kapcsolatban leszünk, illetve részletes, akár videós kiértékelést is kapsz, amelyekben tanácsokkal látlak el a következő edzéshetedet illetően. Dinamikusan változtatjuk, rád szabjuk a tervet. - Opcionálisan havi 1 közös edzés
Minden hónapban előre megbeszélt időben találkozunk a Life1 Fitness – ben és személyesen is felmérem, hogy hol tartunk. Itt van lehetőség a következő 4-6 hetes programban szereplő új gyakorlatok betanítására, a technikák precízebb csiszolására.