Az online coaching valójában egy olyan hibrid rendszer, ahol nem live online tartjuk a kapcsolatot a tanítványokkal, hanem sokkal inkább egy edzésprogramozásról, illetve annak nyomon követéséről van szó, videochates kiértékelésekkel és opcionálisan 4-6 hetes kontakt napok biztosításával.

Az ötlete annak, hogy igény lehet egy ilyen szolgáltatásra is, akkor született meg, amikor az egyik barátom a családjával külföldre költözött és megkért, hogy írjak neki edzésprogramot a kinti edzéseihez.
Természetesen megírtam, viszont a kapcsolatunk nem szűnt meg ezzel. Napi szinten kommunikáltunk, levideózta a gyakorlatait, amiket átküldött, egy google drive-ba feltöltött edzéstervbe beírta az észrevételeit, amiket aztán kiértékeltünk és napi/heti szinten ehhez igazítottuk az edzésterhelést, illetve ugyanígy figyelembe vettük a befolyásoló egyéb tényezőket is. Ha például beteg volt a gyerek és egész éjjel nem aludt a család, akkor a másnapi edzését ehhez mérten változtattuk meg. 4-6 hetes edzésterveket írtam, de azokat mindig rugalmasan alakítottuk. Ennek a rendszernek, ami spontán alakult ki egy baráti – segítő viszonyból, szenzációs eredményei voltak. Pár hét alatt elképesztő sikerek jöttek. Fogyás, izmosodás, erősödés, új egyéni csúcsok és folyamatos motiváltság, mindkettőnk részéről. Nagyon lelkesítő volt számomra is látni, hogy ez a rendszer milyen jól tud működni a gyakorlatban is.

Most már látom, hogy jogosan merült fel mindkettőnkben a kérdés: Miért ne segítenék másoknak is ezzel a módszerrel?
Olyanoknak, akik velem szeretnének dolgozni és meg is van hozzá a kellő edzésrutinjuk, de a helyrajzi távolságok, vagy az anyagi lehetőségeik, esetleg a fix időpontokhoz való kötöttségek nem teszik lehetővé, hogy eljárjanak hozzám személyi edzésre.

Kimondottan szeretem az edzéstervezést. A munkámban, ha lehámozzuk a rétegeket, mindig ez a lényeg, a teremtés. Amikor az üres lapot a semmiből tartalommal töltjük meg. Ennél már csak az a csodálatosabb, amikor mindez az életben, hús-vér emberekkel is megvalósul.

De láthatjuk, hogy ez nem egy száraz edzésterv, amit odaadok és ki-ki azt kezd vele, amit akar vagy tud. Sokkal többről van szó. Ha online is írom, de képletesen mindig ceruzával, papírra, és mindig csak egy héttel előre (akkor is ha te 4-6 hetet kapsz meg egyben). Amikor túl vagyunk az adott edzéseken, edzésheteken, akkor kiértékeljük közösen a tapasztalatainkat, számításba vesszük az akaratunkon kívül álló dolgokat is (pl. sérüléseket, nem várt regenerációs nehézségeket, időbeosztás változásokat stb.), és ezeknek megfelelően folyamatosan változtatunk.
Semmi értelmét nem látom 4-6 hétnél hosszabb időre előre megírni az edzéstervet még magamnak sem, nem hogy másnak (pedig magamat elég jól ismerem már), mert egészen biztos, hogy folyamatos kontrollt igényel egy ilyen terv még aleghaladóbbaknál is, és tuti, hogy számtalanszor kell majd a papírra írt tervet szemétkosárba dobni és mindent újra tervezni.
Na, de ettől olyan izgalmas és motiváló az egész. Számomra legalább is! És a gyakorlati tapasztalat is azt mutatja, hogy ez így lesz igazán sikeres.

 

Kiknek szól az online coaching?

    • Azoknak, akik rutinosan mozognak az edzőteremben önállóan is
    • Azoknak, akiknek kellő edzésrutinjuk van már, vagyis képesek az alapvető mozgásmintákat (guggolás, csípőzsanér, tolás, húzás), komolyabb kompenzálások nélkül végrehajtani, vagyis legalább az alapgyakorlatok valamilyen változatát ismerik (guggolás, felhúzás, fekvenyomás)
    • Azoknak, akik képesek önállóan, folyamatos edzői felügyelet nélkül is végrehajtani a személyre szabott edzésprogramokat
    • Azoknak, akiknél nem áll fenn semmilyen komolyabb sérülés, amihez orvos és/vagy gyógytornász kompetencia szükséges
    • Azoknak, akik valamilyen okból nem tudnak, vagy nem akarnak részt venni a személyes edzéseken, de szeretnének velem együtt dolgozni
    • Azoknak, akik hajlandók és kellően fegyelmezettek, ahhoz, hogy levideózzák és elküldjék a gyakorlataikat, illetve ezek mellé szöveges kiértékelést is írjanak.