Megint egy kis bevezetővel kezdek, hogy még jobban megértsük, minden mindennel összefügg és hogy az ErőMűhely tényleg egy komplex rendszer:

Teljes nap

Amikor kimagasló minőségű szolgáltatásról beszélek, akkor nem arra gondolok, hogy heti 2-3x 1 órát együtt töltünk, te edzel, beleadsz mindent, én pedig 100%-ban figyelek rád és a legjobb tudásom szerint segítelek edzés közben, de csak addig tart a kapcsolatunk, amíg kilépsz a teremből. Ez nem kimagasló minőség, hanem ez a minimum.

Minden nap 24 órából áll. Az edzés ennek csak töredéke. Pedig az egészség és a teljesítmény ennél sokkal, de sokkal többről szól. Nagyon fontos a mozgás, ebben vagyok a leginkább kompetens, és segítelek is benne, de ennél sokkal többet várok el a tanítványaimtól és magamtól is. Segítem is mindenben azokat, akik megtisztelnek bizalmukkal.
A mozgás mellett egész nap koncentrálni kell a testtartásra, regenerációra, az alvásra, szellemi-lelki egyensúlyra, tanulásra, a fény, hő és elektromos környezetre, a légzésre, és a táplálkozásra is.
Ha ezekre mind figyeltünk egész nap, akkor mondhatjuk, hogy teljes volt a napunk. Ezt jelenti a Teljes nap.

Nem engedem el a tanítványaim kezét 60 perc után. Engem hívhatsz bármikor, írhatsz, kérhetsz segítséget Teljes nap.

Ezért igyekszem ezeken a területeken mind képezni magam, hogy minél kompetensebben tudjam segíteni a tanítványaimat.

Véleményem szerint a felsorolt területeket, amikből összeáll a Teljes nap, nem szabad rangsorolni. Nincs belépési pont. Nem egymásra épülnek, hanem szinergistaként egymást és az egészséget támogatják a (rész)területek. Bárhol beléphetsz a körforgásba.

Táplálkozás

Tapasztalatom szerint viszont a táplálkozás mégis különleges része az egésznek, mert azt látom, hogy sok problémát akár önmagában is képes megoldani, ráadásul az emberek sokkal erősebb érzelmekkel kötődnek hozzá, mint a többi elemhez. Fontosabbnak tartják és nagyon gyakori belépési pont a Teljes napba. Ezért nem tehetem, hogy megkerülöm a témát és hárítom a felelősséget.

A bemutatkozómban is írtam arról, hogy a valódi célom egy olyan életvitelre való inspirálás, ahol egyensúlyban van a testi, lelki és mentális egészség. Ehhez kiemelten fontosnak tartom a boldog, kiegyensúlyozott családi életet.

Kimondottan boldoggá tesz, hogy a tanítványaim hasonló értékrenddel rendelkeznek, ezt alátámasztandó sok (házas)pár, sőt komplett családok járnak hozzám (papa, mama, gyerekek). Szoktak viccelődni is, hogy van olyan család, ahol már csak a dédi nem jár hozzám.

Amire viszont a legbüszkébb vagyok, hogy hosszú ideje, mindig van kismamám (ők a boldog családi élet legreprezentatívabb csodái). Kicsit olyan vagyok, mint a szülész, aki minden gyereket, akit világra segített, kicsit magáénak is érez.

Tudományos értelemben véve alapvetően evolúcionista a világszemléletem, és az Életet, az élet csodájának tartom.
Fontos lehet megérteni, hogy az evolúció az élet átörökítéséről szól, a természetes szelekció révén.

Ezt azért mondtam el, mert nálam akkor kattant át a dolog a táplálkozás terén is, amikor megértettem (és ezt a tanítványaim is megértették), hogy ha a gyermekeim egészségéről van szó, akkor nem csak velük kell foglalkoznom, hogy mit esznek, mennyit mozognak, hogy fejlődnek. De még csak nem is az az elsődleges kulcs, hogy a majdani áldott állapotban lévő nőnek, a feleségemnek milyen a tápanyag-ellátottsága, a hormonális állapota, hanem ezek (és ezek a férfi részéről is igazak), illetve a környezeti hatások is a fogantatások sikerességét is befolyásolják.
De tovább megyek, mert az én genetikám (amilyen lapokat kaptam leosztásnál), és az epigenetikám (ahogy megjátszom ezeket a lapokat), fog továbböröklődni, akár több generáción át is.
Ezért nagyon nem mindegy, hogy amikor a fogantatás megtörténik, akkor hogy állunk a játszmában, hogy a zsetonjaink fogynak, vagy gyarapodnak. És megsúgok valamit: az evólúcióban nem működik a blöff.

Az átkattanásom előtti időszakban én egy nehézsúlyú (120+ kg) erőemelő versenyző voltam. A célom az volt, hogy maximalizáljam az erőmet, többek közt a testsúlyom maximalizálásával is. Ennek köszönhetően évekig 130 kg fölött voltam. A fenti gondolatmenetet követve, elég rosszul álltam a zsetonjaimat illetően. Innen szép nyerni, ahogy szokták mondani.

Számomra a legfontosabb az életben a családom és a gyereke(i)m. Főleg az a család, ahol én vagyok a családfő. Megértettem én is, a párom is, és a tanítványaim nagy része is (aki még nem, az majd megérti), hogy már jóval a fogantatás előtt is, majd az áldott állapotban is, később a gyerekekkel együtt is, egészség-sport fókusszal az ő egészségükért mozgunk, tanulunk, napozunk, alszunk, szeretünk és táplálkozunk.

Ezért tudatosan elkezdtem építeni magam ezen a területen is. Rengeteg könyvet elolvastam a témában. Ezt a könyvlistát a teljesség igénye nélkül (kizárólag a magyar nyelvű könyveket), lent megtalálni.

Kerestem a leghitelesebb tanulási forrásokat. Egymástól függetlenül több helyről is végül Bartha Ákoshoz és a Táplálkozás Beállítás csapatához jutottam el.

Elvégeztem egy képzésüket (Táplálkozás Beállítás – Alkalmazott táplálkozási ismeretek – egészségsport fókusszal), és nem csalódtam.
Elmentem több fórumestjükre is, nem csalódtam.
Elmentem én is és a párom is személyes konzultációra Ákoshoz, nem csalódtunk.

Elkezdtünk a párommal az alapelveik és iránymutatásaik szerint táplálkozni, és nem csalódtunk. Én eddig több, mint 20 kilót fogytam és a labor eredmények sem hazudnak, a párom eredményei ennél is fantasztikusabbak voltak. Ő enyhe pajzsmirigy alul működéssel, kicsit alacsony progeszteron szinttel és D, illetve B12 vitamin hiánnyal kezdte el az Alapelveket követni. 3 hónappal később tökéletes labor eredményekkel és gyermekáldással jutalmazott meg minket az Élet.

Ezekkel párhuzamosan pedig újabb mérföldkőhöz értem. Elvégeztem a Táplálkozás Beállítás – Alkalmazott táplálkozástudományi ismeretek képzésüket is, ami az ország egyik legnívósabb továbbképzése ezen a területen.

Alig vártam, hogy tanulhassak megint, főleg azért, hogy utána még tájékozottabban tudjam segíteni tanítványaimat egy újabb nagyon fontos területen. Azóta sok – sok tanítványommal értünk el nagyszerű eredményeket, és a célom továbbra is, hogy egyre komplexebb szolgáltatást nyújtson az ErőMűhely. A “Teljes nap”-ot.

Táplálkozási alapelvek tanácsadás

Táplálkozási Alapelvek Tanácsadást extra szolgáltatásként kizárólag olyan tanítványaimnak adok, akikkel legalább 3 hónapja dolgozunk együtt valamilyen formában.

Ezek a tanácsadások nem dietetikai szaktanácsok és nem konkrét étrendet jelentenek.

Ezek a tanácsok általános alapelvek.

Speciális, egyéni problémával minden esetben szakképzett specialistához irányítom a tanítványaimat, konkrétan a Táplálkozás-Beállítás csapatához.

Mivel labort – vérképet „olvasni” megtanultam, így jó esély van arra is, hogy még időben felismerjük a jelentkező egészségügyi kockázatokat és a megfelelő szakembereket felkeressük.

Ajánlott magyar nyelvű olvasmánylista

    • Paul Jaminet – Shou-Ching Jaminet: Tökéletes Egészség Diéta
    • Dr. Natasha Campbell-McBridge: GAP-szindróma az emésztés és a pszichológia kapcsolata
    • Robb Wolf: Paleolit megoldás
    • Chris Hardy – Marty Gallagher: Egészség tiszta erőből
    • Bartha Ákos – Mezei Elmira: Alacsony fodmap-étrend
    • Szendi Gábor: Paleolit ismeretek haladóknak
    • Mezei Elmira: Paleolit konyha haladóknak
    • Dr. Joseph Mercola: Égesd a zsírt
    • Dr. David Perlmutter: Gabonaagy
    • Dr. David Perlmutter: Agyépítők
    • Sáfrán Mihály: A paleőn túl
    • Dr Guseo András – Dr Izbéki Ferenc – Dr
    • Rajnavölgyi Éva: A mikrobiom bél-agy tengely
    • Sinka Miléna: Fermentált finomságok Mezítlábas módra
    • Ori Hofmekler: Harcosok étrendje 24/4
    • Dr. Mark Hyman: Viszlát kilók! Helló zsír!
    • Mark Sisson: Őseink egészsége
    • Dave Asprey: Golyóálló diéta
    • Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása
    • Kocsis Richárd: A paleo gyermek
    • Gary Taubes: Miért hízunk el?
    • Szendi Gábor: Napfényvitamin
    • Patrcik McKeown: A légzés ereje
    • Patrcik McKeown: Gyógyító légzés
    • Wim Hof – Koen De Jong: A jég hátán is – didergés helyett gyógyulás
    • Sáfrán Mihály: Napfény Diéta
    • Lakatos Péter – Sáfrán Mihály: Legyél te is biohacker!
    • Lakatos Péter: Kortalanul!
    • Matthew Walker, PHD: Miért alszunk?